Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycan Mərkəzinin açılışı olub
Bu gün Bakıda Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycan Mərkəzi açılıb və “Dördüncü sənaye inqilabında trendlər” mövzusunda tədbir keçirilib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində təşkil edilən tədbirdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende, bir sıra dövlət qurumlarının, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbər şəxsləri, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən şirkət və startap mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak edib.
Əvvəlcə Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende UNEC-in fəaliyyəti ilə tanış olub. Sonra İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun və Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brendenin iştirakı ilə Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycan Mərkəzinin açılışı olub.
“Dördüncü sənaye inqilabında trendlər” mövzusunda keçirilən tədbirdə Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev və Dünya İqtisadi Forumunun İcraçı Komitəsinin üzvü, Avropa, Avrasiya və Yaxın Şərq regionu üzrə rəhbəri Mirek Duşek çıxış edib, davamlı və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasında rəqəmsallaşmanın və müasir texnologiyaların rolunu qeyd edib, özəl sektorun bu sahənin inkişafına daha geniş cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Bildirilib ki, Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat ekosisteminin inkişafı üçün böyük potensial var.
Tədbir çərçivəsində “Dördüncü sənaye inqilabına əsaslanan iqtisadiyyat” sessiyası keçirilib.
Sessiyada sualları cavablandıran iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov 4Sİ texnologiyalarının və rəqəmsallaşmanın dünya iqtisadiyyatının gələcək inkişafına təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb. Nazir bildirib ki, bu prosesdə Azərbaycanın mövqeyinin gücləndirilməsi və aparıcı ölkələr sırasında yer alması qarşımızda duran məqsədlərdəndir. Bu istiqamətdə Dünya İqtisadi Forumu və onun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq, dünyada az sayda olan Dördüncü Sənaye İnqilabı mərkəzlərindən birinin Azərbaycanda fəaliyyətə başlaması mütərəqqi texnologiyaların sürətli tətbiqinə, vətəndaşlara və ictimai marağa xidmət göstərməsinin təmin edilməsinə, rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verəcək.
Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende MDB regionunda ilk dəfə Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzləri şəbəkəsinin Bakıda mərkəzinin açılmasının əhəmiyyətini, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və investisiyaların cəlb edilməsi baxımından önəmini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsi hədəfi üzrə qətiyyəti ölkəmizin regional bilik mərkəzinə çevriləcəyinə əminlik yaradır.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 4Sİ və bu çərçivədə baş verən rəqəmsallaşmanın qlobal iqtisadiyyatı yeni çağırışlarla üz-üzə qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, dünya iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyası, yüksək texnologiyalara əsaslanan istehsal ekosisteminin formalaşdırılması prosesində yaranan şərtlər 4Sİ tələblərinə cavab verən, rəqabətqabiliyyətli insan kapitalının formalaşdırılmasını zəruri edir ki, bu istiqamətdə təhsil müəssisələri daha fəal olmalıdır.
Tədbir çərçivəsində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi ilə İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, həmçinin “Microsoft Azərbaycan” MMC arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumları imzalanıb.
Tədbirdə Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brendeyə UNEC-in fəxri doktoru diplomu təqdim olunub.

The opening ceremony of Azerbaijan center of the Fourth Industrial Revolution Network was held
Azerbaijan center of the Fourth Industrial Revolution Network of the World Economic Forum was opened in Baku and the event on “Trends in the Fourth Industrial Revolution” was held today.
The event, organized at Azerbaijan State University of Economics, was attended by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov, president of the World Economic Forum Borge Brende, senior management of a number of state agencies, scientific and educational institutions, representatives of the companies and startup centres functioning in different sectors of the economy.
First, Borge Brende, the president of the World Economic Forum, got acquainted with the activity of UNEC. Then, the opening ceremony of Azerbaijan center of the Fourth Industrial Revolution Network of the World Economic Forum was held in presence of the Minister of Economy Mikayil Jabbarov and president of the World Economic Forum Borge Brende.
Executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) Tamerlan Taghiyev and a member of Executive Committee of the World Economic Forum, the Head on Europe, Eurasia and the Middle East, Mirek Dushek made the speeches at the event on "Trends in the fourth industrial revolution", noted the role of digitalization and modern technologies in ensuring stable and sustainable development, as well emphasized the importance of further involving private sector in the development of this field. It was stated that there is great potential for the development of digital economy ecosystem in Azerbaijan.
The “Economy based on the Fourth Industrial Revolution” session was held within the event.
Answering the questions at the session, the minister of economy Mikayil Jabbarov shared his views on the impact of 4IR technologies and digitalization on the future development of the world economy. The minister stated that strengthening the position of Azerbaijan in this process and taking a place among the leading countries is one of our objectives. From this point of view, cooperation with the World Economic Forum and its Fourth Industrial Revolution Network, the launch in Azerbaijan of one of the few centres of the Fourth Industrial Revolution in the world shall contribute to rapid introduction of progressive technologies, providing the services to the citizens and public interests and the development of digital economy.
The President of the World Economic Forum, Borge Brende, emphasized the importance of opening a network of Centers of the Fourth Industrial Revolution in Baku for the first time in the CIS region in terms of enhancing the economy and attracting investments. It was stated that the determination of Azerbaijan in expanding the digitalization creates the confidence that our country shall become regional knowledge centre.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov emphasized that 4IR and the digitalization in this context put global economy face to face with new challenges. It was noted that the conditions created within the process of digital transformation of the world economy, formation of a production ecosystem based on high technologies necessitate the formation of competitive human capital that meets 4IR requirements, and that educational institutions are to be more active in this field.
A Memorandum of understanding was signed between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution and State agency for Compulsory Health Insurance, as well “Microsoft Azerbaijan” LLC.
The president of the World Economic Forum, Borge Brende, was awarded UNEC Dr. h.c. Diploma at the event.
The "Trends in the Fourth Industrial Revolution" event continues its activities through the sessions.