Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinə mediatur təşkil olunub
Martın 15-də İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinə (4SİM) mediatur təşkil olunub.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev KİV nümayəndələrinə Mərkəzin fəaliyyəti, ölkəmizin 4-cü Sənaye İnqilabının yaratdığı imkanlardan bəhrələnməsi istiqamətində görülən işlər və bu sahədə Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq istiqamətləri barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi yaradılıb. Mərkəz ölkəmizin Dördüncü Sənaye İnqilabı sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığını və bu sahədə əlaqələndirməni, habelə rəqəmsal iqtisadiyyat üzrə çağırışların, təşəbbüslərin, strategiyaların və layihələrin təhlilini və koordinasiyasını həyata keçirir. Bildirilib ki, 4SİM 2021-ci ilin 1 aprel tarixindən Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycandakı Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzinə də ev sahibliyi edir və hazırda Dünya İqtisadi Forumu ilə 3 platforma üzrə - “Süni İntellekt və Maşın öyrənməsi”, “Əşyaların İnterneti və Şəhər Transformasiyası” və “Rəqəmsal Ticarət” üzrə layihələrin icrasını və koordinasiyasını həyata keçirir.
Bundan əlavə, 22 dövlət qurumunun nümayəndələrindən ibarət “4-cü Sənaye İnqilabı” üzrə və 11 dövlət qurumunun nümayəndələrindən ibarət “Rəqəmsal ticarət” üzrə işçi qruplar yaradılıb və hər iki işçi qrupun koordinasiyası da Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilir.
Tamerlan Tağıyev işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpasında 4-cü Sənaye İnqilabı texnologiyalarının tətbiqinin önəmini vurğulayıb və ən qabaqcıl texnologiyaların Azərbaycana gətirilməsi və “Ağıllı” və “yaşıl” Qarabağın qurulmasında Mərkəzin öz töhfəsini verəcəyəni qeyd edib.

Media tour was organized to the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution
15 March 2022
Media tour was organized to the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy on March 15.
Tamerlan Taghiyev, executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, informed the mass media representatives about the activities of the Center, the work performed to benefit our country from the opportunities created by the 4th Industrial Revolution and the directions of the cooperation with the World Economic Forum in this field.
It was noted that by the decree of January 6, 2021 of the President of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy had been established. The Center implements cooperation and coordination with international organizations functioning in the field of the Fourth Industrial Revolution, as well analysis and coordination of challenges, initiatives, strategies and projects on digital economy. It was noted that C4IR has also hosted the Fourth Industrial Revolution Center of the Fourth Industrial Revolution Network of the World Economic Forum in Azerbaijan since April 1, 2021. At present it carries out implementation and coordination of the projects on 3 platforms ("Artificial intelligence and machine studies", "Internet of things and city transformation" and "Digital trade" together with the World Economic Forum).
Besides, the working groups were created on “The 4th Industrial Revolution” consisting of the representatives of 22 state agencies and on “Digital trade” consisting of the representatives of 11 state agencies, and the coordination of both working groups is implemented by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution.
Tamerlan Taghiyev emphasized the importance of the application of the 4th Industrial Revolution technologies in the restoration of our liberated territories and noted that the Center shall contribute to the introduction of the most advanced technologies in Azerbaijan and the establishment of “Smart” and “green” Karabakh.