“Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasının hazırlanması” üzrə İşçi Qrupun 1-ci iclası keçirilib
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyevin sədrliyi ilə Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasının hazırlanması üzrə İşçi Qrupun 1-ci iclası keçirilib.
Aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə onlayn formatda keçirilmiş iclasda İşçi Qrupun Katiblik funksiyasını həyata keçirən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən Qrupun fəaliyyət prinsipləri, ölkəmizdə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi üçün qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verilib, Strategiyanın hazırlanması istiqamətində görüləcək işlərə dair təqdimat keçirilib. İclasda sənədin ölkəmizdə rəqəmsal iqtisadiyyatın komponentləri üzrə inkişaf istiqamətlərini müəyyən edəcək vahid milli strategiya olacağı qeyd edilib, İşçi Qrup üzvlərinin təkilfləri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyul 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planına əsasən, Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasının hazırlanması, bu sahə üzrə inkişafın təmin edilməsi üçün görüləcək işlərin effektiv koordinasiyasının təmin olunması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasının hazırlanması üzrə İşçi Qrup yaradılıb.

The first meeting of the Working Group on "Preparation of Digital Economy Strategy" was held
On December 23, the first meeting of the Working Group on "Preparation of the Digital Economy Strategy" was held under the chairmanship of Elnur Aliyev, the First Deputy Minister of Economy. At the meeting held in online format, the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (C4IR), which performs the Secretariat function of the Working Group, informed about the working principles of the Working Group, the tasks ahead for the development of the digital economy in our country, and presented the work to be done in the direction of the Digital Economy Strategy. It was noted that the mentioned document will be a single national strategy document that will determine the development directions for all components of the digital economy in our country. Afterwards, speeches of members of the Working Group were listened and mutual discussions were held.
We would like to inform you that the preparation of the Digital Economy Strategy according to clause 1.1.8.1 of the Measures Plan of the "Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 3378 dated July 22, 2022 , as well as in order to ensure effective coordination of the work to be done in the direction of internal coordination, cooperation with international donors and consulting organizations based on a unified approach to ensure development in the relevant field,  "Working group on the Preparation of the Digital Economy Strategy" has been established by the Ministry of Economy.