Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının üzv şirkətləri ilə görüşüb
13 iyul 2023
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi ilə Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının Rəqəmsal Transformasiya İşçi Qrupunun üzvləri arasında keçirilən görüşdə Dördüncü sənaye inqilabı (4Sİ) texnologiyalarının rəqəmsal iqtisadiyyatda rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) ilə Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının (AHK) Rəqəmsal Transformasiya İşçi Qrupu arasında görüş keçirilib. Dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində keçirilən görüşdə ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyat və 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Rəqəmsal Transformasiya İşçi Qrupunun rəhbəri Orxan Quliyev rəqəmsal tranformasiyanın əsas tərkib hissələrindən biri olan rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsinin dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
4SİM-in icraçı direktorunun vəzifəsini icra edən Fariz Cəfərov “Dördüncü sənaye inqilabı (4Sİ) texnologiyalarının rəqəmsal iqtisadiyyatda rolu” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək tədbir iştirakçılarına 4SİM-in fəaliyyəti, sosial-iqtisadi inkişaf strategiyaları istiqamətində görülən işlər, 4Sİ texnologiyalarının tətbiq imkanları və faydaları və rəqəmsallaşmanın dünya iqtisadiyyatının, o cümlədən Azərbaycan iqtisadiyyatının gələcək inkişafına təsirləri barədə qısa məlumat verib.

Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution met with member companies of the German-Azerbaijan Chamber of Commerce
13 July 2023
At the meeting between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution and the members of the Digital Transformation Working Group of the German-Azerbaijan Chamber of Commerce, parts discussed the role of Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies in the digital economy.
A meeting held between Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and the Digital Transformation Working Group of the German-Azerbaijan Chamber of Commerce. At the meeting held in the aim of strengthening the public-private sector partnership, discussions were held on the implementation of digital economy and 4IR technologies in the country.
The head of the Digital Transformation Working Group, Orkhan Guliyev, emphasized the importance of the digital economy field, which is one of the main components of the digital transformation, in terms of strengthening the public-private sector partnership.
Fariz Jafarov, acting executive director of C4IR, made a presentation on the topic "The role of the Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies in the digital economy" and informed the event participants about the activities of C4IR, the work done in the socio-economic development strategies, the implementation possibilities and benefits of 4IR technologies and digitalization. Also gave brief information about the effects on the future development of the world economy, including the economy of Azerbaijan.