Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) nümayəndə heyəti 16-20 oktyabr tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Əbu-Dabi şəhərində BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Komissiyasının (UNCTAD) təşkilatçılığı ilə keçirilən Ümumdünya İnvestisiya Forumunda iştirak edib.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov “İnvestisiya texnologiyaları” adlı sessiyada çıxış edərək xarici investisiyaların ölkəyə cəlbində 4-cü sənaye inqilabı texnologiyalarının rolu, ölkəmizdə bu sahədə aparılan işlər, “Yeni Nəsil İqtisadiyyat Strategiyası”nda  nəzərdə tutulan təşəbbüslər və DİF ilə birgə başlanılan “Rəqəmsal xarici investisiyalar” adlı təşəbbüs haqqında məlumat verib.
Forum çərçivəsində Malayziyanın Rəqəmsal İqtisadiyyat Korporasiyasının baş Vitse-prezidenti Reymond Siva, DİF-in Beynəlxalq Ticarət və İnvestisiyalar üzrə rəhbəri Sean Doherti və İnvestisiyalar siyasəti və təcrübə üzrə rəhbəri Metyu Stefenson, həmçinin Səudiyyə Ərəbistanın Rəqəmsal Əməkdaşlıq Təşkilatının, Koreya Respublikasının “Invest Korea” təşkilatı, BMT-nin  Asiya və Sakit Okean ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) nümayəndələri arasında görüşlər keçirilib.
Qeyd: Ümumdünya İnvestisiyalar Forumu investisiya və innovativ inkişaf üçün qlobal platformadır və Forum qlobal investisiya və inkişaf çağırışları üçün strategiyalar və həll yolları hazırlayır. Forumda bu il 160 ölkədən  dövlət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatlar, aparıcı şirkətlərin və birjaların direktorları və investorlar daxil olmaqla 8000 iştirakçını bir araya gələrək investisiya sahəsində çağırışları müzakirə edib.

C4IR participated in the World Investment Forum
The delegation from the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) actively participated in the World Investment Forum organized by the United Nations Commission on Trade and Development (UNCTAD) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, from October 16 to 20.
During the forum, Fariz Jafarov, the Executive Director of C4IR, delivered a presentation at the "Investment Technologies" session. He shared insights on the pivotal role of Fourth Industrial Revolution technologies in attracting foreign investments to the country. His presentation covered the ongoing efforts in our country in this field, outlined the initiatives outlined within the "New Generation Economy Strategy," and introduced the collaborative initiative known as "Digital Foreign Investments" with the World Economic Forum (WEF).
Throughout the forum, key meetings took place, involving significant figures such as Raymond Siva, the Senior Vice President of the Digital Economy Corporation of Malaysia, Sean Doherty, the Head of International Trade and Investments at WEF, and Matthew Stephenson, the Head of Investment Policy and Practice. Additional discussions involved representatives from Saudi Arabia's Digital Cooperation Organization, the "Invest Korea" organization of the Republic of Korea, and members of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific region (UNESCAP).
Note: The World Investment Forum stands as a global platform for investment and innovative implementation. It serves as a platform to develop strategies and solutions for global investment and development challenges. This year's forum brought together a diverse group of 8,000 participants, including government officials, representatives from international organizations, directors of leading companies and stock exchanges, as well as investors from 160 countries. Together, they engaged in in-depth discussions on the various challenges faced in the field of investment.