4SİM 2023-cü il üçün illik hesabatını dərc edib
İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi 2023-cü il üzrə qurumun fəaliyyətini əks etdirən illik hesabatını dərc edib. 7 bölmədən ibarət olan sənəddə, qurumun rəhbərindən ön söz, 4SİM-in həyata keçirdiyi layihələrin icrası barədə məlumat, Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq, yerli və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq, il ərzində keçirilmiş tədbirlər və görüşlər, Yeni Nəsil İqtisadiyyat Strategiyası sənədi ilə bağlı görülmüş işlər və gələcək perpsektivlər öz əksini tapıb.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov 4-cü sənaye inqilabının həm misilsiz imkanlar, həm də mürəkkəb problemlər təqdim etməsinə toxunaraq, il ərzində qabaqcıl texnologiyaların inteqrasiyasında və rəqəmsal transformasiyanın gücləndirilməsində mühüm irəliləyişlərin olduğunu qeyd edib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi 2023-cü ildə 50-dən çox təşəbbüs, 30-dan artıq yerli və beynəlxalq tədbirdə təşkilatçı və tərəfdaş qismində iştirak edib. İl ərzində milli iqtisadiyyatda 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi, Yeni nəsil iqtisadiyyat strategiyasının hazırlanması istiqamətində mühüm işlər icra edilib. Beynəlxalq sahəvi tədris platforması olan Coursera ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 7000-ə yaxın vətəndaş öz rəqəmsal biliklərini artırmaq üçün qeydiyyatdan keçib. Dünya İqtisadi Forumunun “Strategic İntelligence” platformasına ölkədəki ali təhsil müəssisələrinin çıxışı, habelə 4-cü sənaye inqilabı ilə bağlı “4SİM talks” tədbirləri baş tutub.
4SİM komandası tərəfindən “Milli iqtisadiyyatda 4Sİ texnologiyalarının tətbiqinə dair uğurlu həllər”, media, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, təhsil, enerji və limanlarda 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı fərqli tədqiqat sənədləri hazırlanıb. Ölkə qanunvericiliyi ilə bağlı 4SİM çatbotu, gömrükdə 4Sİ həlləri, Azərbaycan güləşçiləri üçün rəqəmsal həllərin tətbiqi ilə onların rəqabət üstünlüklərinin gücləndirilməsi layihələri də xüsusi qeyd olunmalıdır.
2023-cü ildə, 9 fərqli universitetdən 50 nəfər tələbə 4SİM-in layihələrində təcrübə keçib, 4Sİ texnologiyaları sahəsində araşdırmalarda iştirak edib və tədbirlərdə dəstək olub.
İllik hesabat sənədi ilə tanış olmaq üçün linkdən keçid edin: https://4sim.gov.az/az/page/haqqimzda/hesabat-ve-nesrler

C4IR has published its annual report for 2023
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy has published its annual report reflecting the activities of the institution for 2023. Comprising seven comprehensive sections, the document features a preface from the institution's head, details on the execution of C4IR projects, collaborations with the World Economic Forum, engagements with local and international organizations, a rundown of events and meetings conducted, efforts in alignment with the New Generation Economy Strategy, and future perspectives.
Fariz Jafarov, the executive director of 4SIM, emphasized the dual nature of the opportunities and challenges presented by the fourth industrial revolution. He underscored significant advances in the integration of advanced technologies and the strengthening of digital transformation during the year.
Acting as both organizer and partner, the Center participated in over 50 initiatives and more than 30 local and international events in 2023. The institution played a pivotal role in applying Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies to the national economy and formulating the New Generation Economy Strategy. Collaboration with Coursera, an international educational platform, resulted in approximately 7,000 citizens registering to enhance their digital knowledge. Additionally, higher education institutions in the country gained access to the World Economic Forum's "Strategic Intelligence" platform, as well as "4SIM talks" events related to the 4th industrial revolution took place.
C4IR's team contributed significantly to research in various sectors, producing research papers on "Successful solutions for the application of 4IR technologies in the national economy", and the application of 4IR technologies in Media, Agriculture, Health, Education, Energy, and Ports. Special mention should be made of the 4SIM chatbot related to the country's legislation, the 4IR solutions in customs, and the projects to strengthen the competitive advantages of Azerbaijani wrestlers by applying digital solutions.
In 2023, 50 students from nine different universities secured internships in C4IR projects, engaging in research related to 4IR technologies and providing support for various events. For those interested in delving into the comprehensive annual report, it can be accessed through the following link: https://4sim.gov.az/az/page/haqqimzda/hesabat-ve-nesrler