Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda Süni intellekt və yaradıcılıq müzakirə olunub
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində 4SİM-in təşkilati dəstəyi ilə baş tutan “Süni intellekt – mədəniyyət üçün fürsət yoxsa təhdid?” adlı panel sessiyasında süni intellektin mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrinə təsiri müzakirə olunub.
UNESCO-nun Baş direktorunun sosial və humanitar məsələlər üzrə müavini Qabriela Ramos açılış nitqində bu paneli tədbirin ən mühüm mövzusu adlandırıb. O, iştirakçıları süni intellektin təhlükəsizliyi və gələcəkdə gətirə biləcək pozitiv və neqativ dəyişiklikləri düşünməyə çağırıb və texnologiyaların insanlara yalnız fayda verməsinə çalışmalı olduğunu qeyd edib.
İsraildən olan texnologiya və innovasiya üzrə mütəxəssis Tal Katranın moderatorluğu ilə keçirilən panel sessiyasında süni zəkanın digər sahələrdə olduğu kimi mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində də öz yerini tutduğu diqqətə çatdırılıb.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov çıxışında Azərbaycanda süni intellektlə bağlı qurum tərəfindən icra olunan layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Türkiyənin “Alegori Studio” şirkətinin kreativ direktoru Serdar Korkmaz süni intellektin insanların yaradıcılığına dəstəyi ilə bağlı öz düşüncələrini paylaşıb və cəmiyyətdə baş verən dəyişikliklərin qaçılmaz olduğunu deyib.
İspaniyanın “Domestic Data Streamers” şirkətinin direktoru Pau Garcia bildirib ki, süni intellekt barədə danışarkən həm onun effektiv faydası, həm də gətirəcəyi ziyan və təhlükə diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. Garcia süni intellektin mədəniyyətin əsas köməkçisinə çevrildiyini vurğulayıb.
Mədəniyyət Nazirliyinin Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov süni intellektin hamımız üçün çağırış olduğunu qeyd edib. Süni zəka nəticəsində yeni sahələrin, yeni istiqamətlərin və yeni mədəniyyət nümunələrinin ortaya çıxdığını əlavə edib.

Artificial Intelligence and Creativity Discussed at the Intercultural Dialogue Forum
During the 6th World Forum on Intercultural Dialogue, a panel session titled "AI’s impact on Cultural Heritage and Diversity" was held with the organizational support of the C4İR Azerbaijan. The session focused on the impact of artificial intelligence on culture and creativity.
In her opening speech, Gabriela Ramos, UNESCO's Assistant Director-General for Social and Human Sciences, called this panel one of the event's most important topics. She urged participants to reflect on the safety of AI and the positive and negative changes it may bring in the future, emphasizing that technologies should be aimed at benefiting people.
The panel session, moderated by Israeli technology and innovation expert Tal Katran, highlighted how AI is establishing its place in the fields of culture and creativity, just as it has in other areas.
Fariz Jafarov, Executive Director of 4SIM, provided detailed information on projects related to artificial intelligence being implemented in Azerbaijan.
Serdar Korkmaz, Creative Director of Turkey’s "Alegori Studio," shared his thoughts on AI's support for human creativity, stating that societal changes are inevitable.
Pau Garcia, Director of Spain's "Domestic Data Streamers," stressed that when discussing artificial intelligence, both its effective benefits and the risks and dangers it may bring should be considered. He noted that AI has become a key assistant in the cultural field.
Rashad Azizov, Head of the Creative Industries and Digital Development Department at the Ministry of Culture, pointed out that AI presents a challenge for all of us. He added that new fields, directions, and cultural examples are emerging as a result of artificial intelligence.