4SİM ilə Efiopiyanın Süni İntellekt İnstitutu arasında əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.
Mayın 16-da Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Fariz Cəfərov ölkəmizdə səfərdə olan Efiopiya Süni İntelekt İnstitutunun Baş direktoru Vorku Qaçena Negera ilə görüşüb.
Görüşdə hər iki qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə təqdimatlar baş tutub. 4SİM-in həyata keçridiyi layihə və təşəbbüslər, həmçinin “Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı üzrə Strategiya” barədə məlumat verilib. Efiopiya Süni İntellekt İnstitutunun kənd təsərrüfatı, səhiyyə, nəqliyyat, təhlükəsizlik sahəsində layihələri və institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Efiopiya Elm muzeyinin fəaliyyəti təqdim olunub.
Tərəflər süni intellekt, data elmləri və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində mümkün tədqiqat və əməkdaşlıq imkanları, habelə təcrübə mübadiləsi ilə bağlı müzakirələr aparıblar. Cari ilin yay aylarında Efiopiya Süni İntellekt İnstitutunun 200 tələbəsi üçün təşkil olunacaq yay düşərgəsində 4SİM tərəfindən süni intellektlə bağlı təlimin keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

The General Director of the Ethiopian Artificial Intelligence Institute visited C4IR
Collaboration and joint projects between C4IR and the Ethiopian Artificial Intelligence Institute were discussed.
On May 16, Fariz Jafarov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), met with Worku Gachena Negera, General Director of the Ethiopian Artificial Intelligence Institute, who was visiting Azerbaijan.
During the meeting, both organizations presented their areas of activity. Information was shared about C4IR’s projects and initiatives, including the “Digital Economy Development Strategy.” The Ethiopian Artificial Intelligence Institute showcased its projects in agriculture, healthcare, transportation, and security, as well as the activities of the Ethiopian Science Museum under its jurisdiction.
The parties discussed potential research and collaboration opportunities in artificial intelligence, data science, and digital technologies, as well as the exchange of expertise. An agreement was reached for C4IR to conduct AI training at a summer camp organized by the Ethiopian Artificial Intelligence Institute for 200 of its students this summer.