Bakıda COP29-a hazırlıq məqsədilə dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində “Ambisiyaların artırılması və fəaliyyətə təkan: COP-29 Dayanıqlı biznes forumu” baş tutub. 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov “COP29: Texnologiya və İnnovasiya” panelində iştirak edib.
COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev bildirib ki, Azərbaycan 2030-cu ilə qədər atmosferə atılan zərərli qazları 40 faiz azaldacaq. Qeyd olunub ki, ölkənin yaşıl enerjiyə keçid çərçivəsində həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində 2030-cu ilə kimi enerji təminatının 30 faizi yaşıl enerjidən ibarət olacaq.
Forumda iqlim dəyişikliklərinin müxtəlif ölkələrdə böyük fəsadlar yaradaraq biznesin və ümumilikdə iqtisadiyyatın inkişafını ləngitdiyi vurğulanıb. Çıxış edən natiqlər özəl sektorun iqlimlə bağlı təşəbbüs və təkliflərlə daha fəal olmasına çağırış ediblər.
Panel sessiyasında iştirak edən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Fariz Cəfərov, 4SİM-in gördüyü işlər barədə məlumat verib. O, süni intellekt və rəqəmsal əkiz texnologiyalarını tətbiq etməklə iqlim dəyişikliyinə təsir edən amilləri azaltmağın mümkün olduğunu qeyd edib. Bu istiqamətdə Azərbaycanda su itkilərinin azaldılması üçün rəqəmsal əkiz texnologiyası əsaslı layihənin həyata keçiriləcəyini bildirib. Məlumat verilib ki, 4SİM həmçinin ölkədə Gələcək nəsil texnologiyalar mərkəzinin yaradılması üzərində çalışır.
Bildirlib ki, Coursera şirkəti ilə bu il 200000 vətəndaşın öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməsi üçün "Milli Proqram" layihəsi icra olunacaq. Proqram çərçivəsində iqlim və davamlı inkişafla bağlı kursları əhatə edən "COP29 sub akademiyası" yaradılacaq. Qeyd olunub ki, qurum enerji keçid məsələlərində Dünya İqtisadi Forumunun “AI in energy” platforması ilə əməkdaşlıq edir və Azərbaycanda oxşar icmanın iştirakı ilə müzakirə platforması yaradılıb.

C4IR Participates in the “COP-29: Sustainable Business Forum”
In preparation for COP29, a public-private partnership event titled “Raising Ambitions and Accelerating Action: COP-29 Sustainable Business Forum” was held in Baku. The Executive Director of C4IR, Fariz Jafarov, participated in the panel “COP29: Technology and Innovation.”
The designated President of COP29, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, announced that Azerbaijan aims to reduce harmful gas emissions by 40 percent by 2030. It was also noted that as part of the country's transition to green energy, 30 percent of its energy supply will come from renewable sources by 2030.
The forum highlighted the severe impact of climate change on various countries, which hampers business and overall economic development. Speakers called for the private sector to be more proactive with climate-related initiatives and proposals.
During the panel session, Fariz Jafarov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), discussed the organization’s activities. He emphasized that implementing artificial intelligence and digital twin technologies can mitigate factors contributing to climate change. Jafarov announced a digital twin technology-based project to reduce water losses in Azerbaijan. He also mentioned that 4SIM is working on establishing a Next-Generation Technology Center in the country.
It was revealed that a "National Program" in partnership with Coursera will be implemented this year to help 200,000 citizens enhance their knowledge and skills. As part of this program, a "COP29 Sub-Academy" will be established, offering courses related to climate and sustainable development. Additionally, 4SIM collaborates with the World Economic Forum’s “AI in Energy” platform on energy transition issues, and a discussion platform involving a similar community in Azerbaijan has been created.