4SİM ilə “Xsolla” şirkəti arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
İyunun 4-də İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Fariz Cəfərov ABŞ-nin “Xsolla” şirkətinin baş vitse-prezidenti və Kipr, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə biznesin inkişafı üzrə məsul Anatoli Strutinski və “GameSummit” şirkətinin direktoru Fuad Nəsirov ilə görüşüb.
Görüşdə 1-2 iyun tarixlərində Bakıda “GameSummit Summer 2024” festivalının uğurla keçdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, 4SİM rəsmi tərəfdaş kimi tədbirdə öz stendi ilə iştirak edib. Sayca 3-cü dəfə təşkil olunan festivalda 50-dən çox yerli oyun studiyası və tərtibatçısı, bir neçə xarici şirkətin nümayəndələri və 30000 nəfərə yaxın ziyarətçinin qatıldığı qeyd olunub.
Azərbaycanda oyun sənayesinə marağın böyük olduğu və bu sahənin inkişafı üçün perspektivlərin mövcudluğu vurğulanıb. Bundan başqa 4SİM-in fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr və təşəbbüslər barədə məlumat verilib.
“Xsolla” şirkətinin fəaliyyəti barədə təqdimat dinlənilib. “Xsolla”nın qlobal video və kompüter oyun ticarəti şirkəti olduğu qeyd olunub. Şirkətin oyun tərtibatçısı olan studiya və şirkətlər üçün xidmətlər və həllər təklif etdiyi bildirilib.
Tərəflər Azərbaycanda oyun sənayesinin və ekosisteminin inkişafı, habelə mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

On June 4, Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR Azerbaijan met with Anatoly Strutinsky, Senior Vice President of Xsolla and responsible for business development in Cyprus, Eastern Europe, and Central Asia, along with Fuad Nasirov, Director of GameSummit.
The meeting highlighted the successful "GameSummit Summer 2024" festival held in Baku on June 1-2. It was noted that C4IR participated as an official partner with its stand. The festival, organized for the third time, attracted over 50 local game studios and developers, representatives from several foreign companies, and approximately 30,000 visitors.
There was a strong emphasis on the growing interest in the game industry in Azerbaijan and the potential for its development. Information about C4IR's activities, projects, and initiatives was also shared.
A presentation on Xsolla's activities was provided. Xsolla is a global company specializing in video and computer game commerce, offering services and solutions for game developers.
The parties exchanged views on the development of the game industry and ecosystem in Azerbaijan and discussed potential areas for cooperation.