SIRI-Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi ilə bağlı vörkşop baş tutub
İyunun 12-də Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Azərbaycanda İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) və Dünya İqtisadi Forumu (DİF) ilə birgə həyata keçirilən “IDEA” layihəsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) və Türkiyənin MEXT Texnologiya Mərkəzi ilə birgə Azərbaycandakı istehsalat müəssisələri üçün Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi (SIRI – Smart Industry Readiness Index) qiymətləndirməsi ilə bağlı vörkşop keçirilib.
Tədbirin açılışında 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov bildirib ki, Ağıllı Sənaye Hazırlıq İndeksi (SIRI) istehsalat müəssisələrinə onların mövcud rəqəmsallaşma imkanlarını qiymətləndirməyə kömək etmək və ağıllı sənaye transformasiyası üçün strukturlaşdırılmış yanaşma təmin etmək məqsədilə nəzərdə tutulmuş hərtərəfli alətdir.
AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Tural Hacılı rəqəmsallaşmanın şirkətlərin ixrac potensialının artırılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının Ticarət, İnvestisiya və İnnovasiya bölməsinin eksperti Hezer Lin Teylor-Ştraus yerli şirkətlərin layihəyə marağını vurğulayıb. O, SİRİ layihəsinin şirkətlərin rəqəmsal transformasiyası üçün vacibliyini qeyd edib.
Vörkşopa 15 şirkətin 40-a yaxın mütəxəsisi qatılıb.
Sinqapur İqtisadi İnkişaf Şurası (EDB) tərəfindən qlobal sənaye liderləri ilə birgə işlənib hazırlanmış SIRI Sənaye 4.0-ın üç əsas istiqamətini əhatə edir: Proses, Texnologiya və Təşkilat. İndeks ağıllı istehsala hazırlığın 16 ölçüsünü qiymətləndirir, şirkətlərə öz irəliləyişlərini sənayedə iştirakçıları ilə müqayisə etməyə və ağıllı fabrik anlayışının mənimsənilməsi üçün fərdiləşdirilmiş strategiya formalaşdırmağa imkan verir.

On June 12, a workshop was held as part of the second phase of the “IDEA” project, conducted in collaboration with the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), and the World Economic Forum (WEF). The event was organized together with the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) and Turkey’s MEXT Technology Center, focusing on the assessment of the Smart Industry Readiness Index (SIRI) for manufacturing enterprises in Azerbaijan.
In his opening remarks, Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR, stated that the Smart Industry Readiness Index (SIRI) is a comprehensive tool designed to help manufacturing enterprises assess their current digitalization capabilities and provide a structured approach for smart industry transformation.
Tural Hajiyev, Deputy Executive Director of AZPROMO, emphasized the importance of digitalization in enhancing the export potential of companies.
Heather Lynn Taylor-Strauss, an expert from the Trade, Investment, and Innovation Division of UNESCAP, highlighted the interest of local companies in the project and noted the significance of the SIRI project for the digital transformation of companies.
Approximately 40 specialists from 15 companies attended the workshop.
Developed by the Singapore Economic Development Board (EDB) in collaboration with global industry leaders, SIRI covers the three main pillars of Industry 4.0: Process, Technology, and Organization. The index evaluates 16 dimensions of readiness for smart manufacturing, enabling companies to benchmark their progress against industry peers and develop tailored strategies for adopting the smart factory concept.