Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən özəl şirkətlərin, dövlət qurumlarının və sahəvi icmaların nümayəndələri üçün “Sənaye 4.0 hazırlıq proqramı"na dair seminar keçirilib.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov iştirakçılara qurumun fəaliyyəti və rəqəmsal iqtisadi inkişaf istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, avqust ayında 4SİM tərəfindən “Sənaye 4.0 hazırlıq proqramı”nın (S4HP) pilot mərhələsi üçün müraciətlərin qəbulu başa çatıb. Proqramın pilot mərhələsi çərçivəsində yerli tərəfdaşların iştirakı ilə sənaye müəssisələrinin beynəlxalq metodologiya əsasında rəqəmsal yetkinliyinin ölçülməsi və tətbiq mərhələsi üçün müvafiq yol xəritələrinin hazırlanması nəzərdə tutulur.
Tədbir zamanı beynəlxalq ekspert Cem Arslan “Sənaye 4.0 nədir?” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək bu istiqamətdə qlobal trendlərdən və çağırışlardan söz açıb.
Tədbirin sonunda "Caspian İnnovations Center"in əməliyyatlar üzrə baş inzibatçısı Orxan Quliyev SOCAR-ın müəssisələrində 4-cü sənaye inqilabı texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı həyata keçirilən layihələrin uğur hekayələrini iştirakçılarla paylaşıb və sualları cavablandırıb.
S4HP-nin məqsədi şirkətlərin "Sənaye 4.0" hazırlığına dəstək vermək və beləliklə iqtisadi artıma nail olmaqdır. İlin sonuna kimi bu istiqamətdə müxtəlif fəaliyyət sahələrini və sahəvi icmaları əhatə edən silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Seminar on the "Industry 4.0 Readiness Program" Held
A seminar on the "Industry 4.0 Readiness Program" was organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) for representatives of private companies, government agencies, and industry communities.
The executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), Fariz Jafarov, informed participants about the center's activities and ongoing efforts towards digital economic development. He highlighted that in August, the application period for the pilot phase of the "Industry 4.0 Readiness Program" (S4HP) was completed. This phase will involve local partners in assessing the digital maturity of industrial enterprises using international methodologies and developing relevant roadmaps for implementation.
International expert Cem Arslan gave a presentation titled “What is Industry 4.0?” and discussed global trends and challenges in this field.
At the end of the event, Orkhan Guliyev, Chief Operations Officer of the Caspian Innovations Center, shared success stories about the application of Fourth Industrial Revolution technologies at SOCAR enterprises and answered participants' questions.
The S4HP aims to support companies in their Industry 4.0 readiness, ultimately driving economic growth. A series of events covering various sectors and communities is planned by the end of the year to further this initiative.