“Enerjidə Süni İntellekt Həlləri" adlı vörkşop baş tutub
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) Dünya İqtisadi Forumu ilə birgə "Enerjidə Süni İntellekt Həlləri" adlı vörkşop təşkil edib. Sessiyada DİF-in Enerji və Materiallar Mərkəzinin ekspertləri, eləcə də enerji və süni intellekt sahəsində yerli mütəxəssislər iştirak ediblər.
4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov süni intellektin enerji səmərəliliyi və karbon emissiyalarının azaldılması istiqamətindəki potensialını qeyd edib və ölkəmizin enerji keçidi ilə bağlı atdığı addımlar barədə məlumat verib.
4SİM-in Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdiyi layihənin əsas məqsədi, Azərbaycanda enerji sahəsində mövcud çağırışları müəyyənləşdirərək, süni intellekt həllərinin tətbiqi ilə enerji istehlakının optimallaşdırılmasıdır. Bu istiqamətdə Kanadanın "BrainBox AI" şirkəti ilə keçirilən görüşlər zamanı Azərbaycanda kommersiya binalarında enerji sərfiyyatının səmərəliliyinin artırılması üçün layihə hazırlanması nəzərdə tutulub.

The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), in collaboration with the World Economic Forum, hosted a workshop titled "AI in Energy." Experts from the World Economic Forum's Energy and Materials Center, along with local professionals specializing in energy and artificial intelligence, participated in the session.
Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of C4IR, highlighted the potential of AI to enhance energy efficiency and reduce carbon emissions. He also provided insights into the steps Azerbaijan is taking in its energy transition journey.
The main objective of the project, carried out under the partnership between C4IR and the World Economic Forum, is to identify the current challenges in Azerbaijan's energy sector and optimize energy consumption through the application of AI solutions. In this regard, discussions with Canada's "BrainBox AI" have led to the development of a project aimed at improving energy efficiency in commercial buildings across Azerbaijan.