4SİM-in icraçı direktoru DİF-in Qlobal Əməkdaşlıq Kəndi platformasının rəhbəri ilə görüşüb
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov Davos Forumu çərçivəsində DİF-in “Qlobal Əməkdaşlıq Kəndi” (Global Collaboration Village) platformasının rəhbəri Çey Huang ilə görüşüb.
Görüşdə platformanın yeni Artırılmış Reallıq mühiti ilə tanışlıq sessiyası baş tutub. Sessiyada 4Sİ Mərkəzlər Şəbəkəsinə üzv olan digər mərkəzlərin rəhbərləri də iştirak ediblər.
Görüşdə həmçinin 4SİM ilə platforma arasında icra olunan cari işlər müzakirə olunub.  Azərbaycan 2024-cü ildə 142 tərəfdaş arasından platformanın 10 ən aktiv tərəfdaş siyahısına daxil edilmişdir və 4SİM-in dəstəyi ilə SOCAR ilə birgə 2025-ci il üçün Forum tərəfindən Azərbaycanın virtual pavilyonunun yaradılması nəzərdə tutulur.
“Qlobal Əməkdaşlıq Kəndi” virtual reallıq vasitəsilə real dünya problemlərini həll etmək üçün liderləri bir araya gətirən, gələcək nəsil texnologiya ilə təchiz edilmiş dünyanın ilk genişləndirilmiş reallıq platformasıdır. Layihə “VillageAccenture” və “Microsoft” ilə birgə Dünya İqtisadi Forumunun təşəbbüsüdür. 142-dən çox şirkət hazırda bu platforma ilə tərəfdaşlıq edir. Platformanın inkişafında əsas töhfə verən tərəflərdən biri də İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzidir.

Executive Director of C4IR Meets Head of the Global Collaboration Village Platform
The Executive Director of C4IR, Fariz Jafarov, met with Chey Huang, the Head of the World Economic Forum’s “Global Collaboration Village” platform, as part of the Davos Forum.
During the meeting, an introduction session to the platform’s new Augmented Reality environment was held, with the participation of leaders from other centers that are part of the C4IR Network.
The meeting also included discussions on ongoing collaborative efforts between 4SİM and the platform. In 2024, Azerbaijan was ranked among the top 10 most active partners out of 142 platform participants. With the support of C4IR, a virtual pavilion for Azerbaijan, in collaboration with SOCAR, is planned to be developed by the Forum for 2025.
The Global Collaboration Village is the world’s first extended reality platform, designed to bring leaders together through virtual reality to address real-world challenges using next-generation technology. The initiative is a project of the World Economic Forum in collaboration with VillageAccenture and Microsoft. More than 142 organizations currently partner with the platform, and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy is one of the key contributors to its development.