“Tələbələr üçün ArcGIS” layihəsi çərçivəsində təlimlər sessiyası başa çatıb
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) sahəsində dünyanın aparıcı şirkətlərindən biri olan “Esri” ilə birgə həyata keçirilən "Tələbələr üçün ArcGIS" proqramı çərçivəsində “Azərkosmos”un CİS ekspertləri tərəfindən real iş proseslərinə dair praktiki bacarıqlarla bağlı xüsusi təlimlər sessiyası başa çatıb.
Bağlanış mərasimində Azərbaycan Texniki Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Fariz Məmmədov təlim iştirakçılarını salamlayaraq, təlimlərdə fəal iştiraka görə onlara təşəkkür edib.
4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov sənaye 4.0 sahəsində insan kapitalının inkişafı ilə bağlı qurumun həyata keçirdiyi fəaliyyətləri qeyd edib.
Azərkosmosun İdarə Heyəti sədrinin kosmik hüquq məsələləri üzrə müşaviri İlqar Abdullayev layihənin tələbələrə real biliklər qazandırdığını qeyd edib. CİS sahəsində ölkəmizdə və dünyada peşəkar kadrlara tələbatın artmasının gənclər üçün yeni fürsətlər açdığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Texniki Universitetində keçirilən təlimlərdə İqtisad Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələri iştirak edib. Təlimlərdə tələbələr məkan məlumatları ilə iş, ArcGİS Pro tətbiqindən praktik istifadə və CİS texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı bilik və bacarıqlara yiyələniblər.

Training Session Concludes Under the "ArcGIS for Students" Program
The training session under the "ArcGIS for Students" program, a joint initiative of the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) and Esri, one of the world’s leading companies in the field of Geographic Information Systems (GIS), has successfully concluded. The session, led by GIS experts from Azercosmos, focused on practical skills related to real work processes.
During the closing ceremony, Fariz Mammadov, the Vice-Rector for International Relations at the Azerbaijan Technical University, welcomed the participants and expressed gratitude for their active participation in the training sessions.
Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of C4IR, highlighted the organization’s efforts in developing human capital in Industry 4.0, emphasizing its importance for the future workforce.
Ilgar Abdullayev, the Advisor on Space Law to the Chairman of the Board at Azercosmos, remarked that the program provided students with valuable real-world knowledge. He noted the growing demand for skilled professionals in GIS, both in Azerbaijan and globally, opening up new opportunities for young people.
The training sessions, held at Azerbaijan Technical University, were attended by students from the Azerbaijan State University of Economics, the Baku Higher Oil School, and the Azerbaijan Technical University. Participants gained hands-on experience in working with spatial data, practical use of the ArcGIS Pro application, and the application of GIS technologies.
At the conclusion of the program, certificates were awarded to those who successfully completed the training.