“4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”ın ikinci mərhələsi üçün qeydiyyat başlayıb
4SİM və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində təlimlərdən yararlanmaq istəyənlər üçün qeydiyyat başlayıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram”ın ikinci mərhələsi üçün qeydiyyat başlayıb. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq ödənişsiz təlimlərdən yararlana bilərlər. Bunun üçün vətəndaşlar form.4sim.gov.az saytına daxil olaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər. Qeydiyyatdan keçənlər may ayından başlayaraq “Coursera” onlayn təhsil platformasında 6 həftə ərzində ödənişsiz təlimlərdən yararlanmaq üçün lisenziya əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, “Milli Proqram” çərçivəsində ilk 7500 istifadəçi aprelin 1-dən ödənişsiz təlimlərdən yararlanmağa başlayıb. Bu günə kimi vətəndaşlar platformada 20 242 təlimə müraciət ediblər. 2326 təlim artıq yekunlaşıb, verilən tapşırıqları uğurla yerinə yetirənlər beynəlxalq sertifikatlar əldə ediblər.
Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. Məqsəd ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
İstifadəçilər onlayn platformada Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, AWS, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin kurs və təlimlərindən yararlanırlar. Platformada 4Sİ texnologiyaları, süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, şəxsi inkişaf və kommunikasiya kimi bacarıqlar da daxil olmaqla ümumilikdə 8000-ə qədər sahəvi kurs və proqramlar “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.  “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur.
Xatırladaq ki, ötən il pilot layihə olaraq həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası”da 10 000 nəfər 1 il ərzində növbəli şəkildə “Coursera” platformasında ödənişsiz kurslardan faydalanıb. İştirakçılar 32 min saatdan çox kurs dinləyiblər, təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub. SOCAR, “Pasha Holding”, bp və JOCAP şirkətləri bu proqramın əsas tərəfdaşlarıdır.

Registration Opens for the Second Phase of the "Nation Program" under the "4IR Academy"
Registration is now open for those wishing to benefit from training opportunities under the "Nation Program", jointly implemented by the Centre for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) and the Education Development Fund.
The second phase of the "Nation Program", carried out in collaboration between 4SIM, operating under the Ministry of Economy, and the Education Development Fund, under the Ministry of Science and Education, has officially commenced. Citizens of Azerbaijan, irrespective of age or employment status, are eligible to participate in these complimentary training sessions. Interested individuals may register via form.4sim.gov.az. Following registration, participants will be granted licences enabling them to access six weeks of free training on the online education platform "Coursera" from May onwards.
It is worth noting that, within the framework of the "Nation Program", the first 7,500 participants commenced their free training from 1st April. To date, citizens have registered for a total of 20,242 courses via the platform. Of these, 2,326 courses have already been completed successfully, with participants who fulfilled the requirements receiving internationally recognised certificates.
The Program aims to enable tens of thousands of users to benefit from training on "Coursera" over the course of a year, helping to cultivate knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies. The overarching objective is to expedite Azerbaijan’s transition to a digital economy and to foster a skilled workforce equipped for the emerging demands of the labour market.
Through "Coursera", participants will have access to a diverse range of courses and training programmes offered by nearly 350 esteemed universities and leading technology companies, including Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, and Salesforce. In total, up to 8,000 specialised courses are available, spanning fields such as 4IR technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain, cloud technologies, programming languages, leadership, personal development, and communication skills. Furthermore, the 2,500 most popular courses are accompanied by Azerbaijani-language subtitles generated through artificial intelligence.
It is also worth recalling that last year, the "4IR Academy" pilot project enabled 10,000 participants to access free courses on "Coursera" over the course of one year, through a rotating enrolment system. Collectively, participants engaged in over 32,000 hours of learning, and 4,200 international certificates were awarded to those who successfully completed their studies. In 2024, the project was honoured with the "Outstanding Achievement Award" in the "AI Innovation" category by Coursera.