İİTKM DIF-in "Strateji Zəka" platformasında məzmun təchizatçısı olan ilk dövlət qurumudur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) dəstəyi ilə Dünya İqtisadi Forumunun “Strategic Intelligence” (Strateji zəka) platformasına məzmun təchizatçısı olaraq üzv olub. İİTKM bu platformada məzmun təminatçısı statusunu əldə edən ilk dövlət qurumudur.
Süni intellekt əsasında işləyən bu platforma istifadəçilərə 250-dən çox mövzu üzrə ən aktual strateji məsələləri araşdırmaq, ən son tendensiyaları izləmək imkanı verir. Məlumatlar “transformation map” adlı interaktiv və dinamik məlumat vizuallaşdırması vasitəsilə təqdim olunur. Transformasiya xəritələri istifadəçilərə mövzular arasındakı əlaqələri dərinləşmiş şəkildə araşdırmağa və anlamağa kömək edir.
Platformada qlobal beyin mərkəzləri, dünyanın aparıcı universitetləri, beynəlxalq təşkilatlar, nüfuzlu tədqiqat institutları məzmun təchizatçısı kimi çıxış edir.
Bu əməkdaşlıq, İİTKM-nin ölkəmizin iqtisadi nailiyyətlərini, yerli və qlobal məsələlərlə bağlı ekspert rəylərini, eləcə də müxtəlif sahələrdəki aktual inkişafları daha geniş auditoriyaya təqdim etməsinə imkan yaradacaq.
Strateji zəka platforması, həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə mövqeyini möhkəmləndirmək və qlobal miqyasda iqtisadiyyat, sənaye, enerji və digər mühüm sahələrdə ölkəmizin nailiyyətlərini tanıtmaq üçün əvəzsiz bir vasitə rolunu oynayacaq.

CAERC becomes the first Government Institution to join the WEF’s “Strategic Intelligence” platform
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), with the support of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy, has joined the World Economic Forum’s “Strategic Intelligence” platform as a content provider. CAERC is the first government institution to achieve the status of a content provider on this platform.
Powered by artificial intelligence, the Strategic Intelligence platform enables users to explore over 250 key strategic topics and stay updated with the latest global trends. Information is presented through interactive and dynamic data visualizations known as "transformation maps", which help users deeply explore and understand the interconnections between different topics.
The platform’s network of content providers includes global think tanks, leading universities, international organizations, and renowned research institutes.
This collaboration will allow CAERC to present Azerbaijan’s economic achievements, expert opinions on local and global issues, and current developments across various sectors to a broader international audience.
Moreover, the Strategic Intelligence platform will serve as a valuable tool for strengthening Azerbaijan’s position on the international stage, promoting the country’s achievements in economics, industry, energy, and other key sectors on a global scale.