4SİM və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində artıq 7500 nəfər təlimlərdən yararlanıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram” layihəsi çərçivəsində artıq 7500 nəfər təlimlərdən yararlanıb. İstifadəçilər “Coursera” onlayn təhsil platformasında 31 290 təlimə müraciət ediblər, 6 599 təlimi uğurla başa vuraraq beynəlxalq sertifikat əldə ediblər.
Vətəndaşlar daha çox “DeepLearning.AI” şirkətinin “AI for everyone” (512 nəfər istifadəçi), “Google” şirkətinin “Foundations of Project Management” (364 nəfər) və IBM şirkətinin “Introduction to Artificial Intelligence” təlimlərinə (325 nəfər) maraq göstərib.
Qeyd edək ki, proqram çərçivəsində ödənişsiz təlimlərdən yararlanmaq istəyənlər üçün qeydiyyat davam edir. form.4sim.gov.az  saytına daxil olaraq qeydiyyatdan keçənlər “Coursera” platformasında 8000 kursdan 6 həftə ərzində yararlanmaq imkanı əldə edirlər.
Aprelin 1-dən başlayan proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. Məqsəd ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
İstifadəçilər onlayn platformada Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, AWS, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin kurs və təlimlərindən yararlanırlar. Platformada 4Sİ texnologiyaları, süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, şəxsi inkişaf və kommunikasiya bacarıqlarına dair təlimlər “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır. Layihə çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur.
Xatırladaq ki, ötən il pilot layihə olaraq həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində 10 000 nəfər 1 il ərzində növbəli şəkildə “Coursera” platformasında kurslardan faydalanıb. İştirakçılar 32 min saatdan çox kurs dinləyiblər, təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub. SOCAR, “Pasha Holding”, bp və JOCAP şirkətləri “Milli Proqram”ın əsas tərəfdaşlarıdır.

As part of the “Nation Program” implemented through the collaboration between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, 7,500 individuals have already benefited from the training opportunities offered.
Participants have registered for a total of 31,290 courses on the Coursera online education platform. Out of these, 6,599 courses have been successfully completed, with participants earning internationally recognized certificates.
Among the most popular courses were:
• "AI for Everyone" by DeepLearning.AI (512 participants),
• "Foundations of Project Management" by Google (364 participants),
• "Introduction to Artificial Intelligence" by IBM (325 participants).
Registration remains open for citizens who wish to benefit from these free training opportunities. By visiting form.4sim.gov.az and registering, participants gain six weeks of free access to 8,000 courses available on the Coursera platform.
Launched on April 1, the program aims to enable tens of thousands of users to benefit from Coursera—the world's largest online learning platform—over the course of one year. The overarching goal is to accelerate the country’s transition to a digital economy by developing knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution technologies and supporting the preparation of skilled specialists for the labor market.
Through the platform, users can access courses and training programs from nearly 350 of the world's most prestigious universities and leading technology companies, including:
• Universities: Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney
• Technology Companies: Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, Salesforce
Topics available to participants include Fourth Industrial Revolution technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain and cloud technologies, as well as programming languages, leadership, personal development, and communication skills. Additionally, the 2,500 most popular courses on Coursera are now available with Azerbaijani subtitles generated by AI, making the learning experience even more accessible.
It is worth noting that in 2023, a pilot project under the “4IR Academy” initiative enabled 10,000 individuals to benefit from Coursera courses on a rotating basis over the course of a year. Participants completed over 32,000 hours of coursework, earning a total of 4,200 international certificates. The project won Coursera’s “Outstanding Achievement Award 2024” in the "AI Innovation" category.