İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “İnnovasiyalar Mərkəzi” və dünyanın aparıcı kriptovalyuta tədris platformalarından olan “Binance Academy”nin birgə təşkilatçılığı ilə “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin nəzdində fəaliyyət göstərən “Blokçeyn Təlim Mərkəzi”ndə 3 günlük intensiv “CryptoA2Z” təlim proqramı keçirilib.
Bu təşəbbüs ötən il 4SİM və "Binance" şirkəti arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində həyata keçirilib. Memorandumun əsas məqsədi Azərbaycan gənclərini və mütəxəssislərini Web3, blokçeyn və əlaqəli texnologiyalar sahəsində qabaqcıl biliklərlə təmin etməkdir.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsində kurikulumların hazırlanması, sənaye ekspertləri tərəfindən mühazirələrin keçirilməsi və təlimçilər üçün birgə seminarların təşkili kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulur.
Aprelin 25-dən 27-dək davam edən, kriptovalyuta və blokçeyn texnologiyalarına maraq göstərən, həmçinin bu sahəyə yeni başlayan şəxslər üçün nəzərdə tutulan təlimlərə ölkə üzrə qeydiyyatdan keçmiş 160-dan çox iştirakçı qatılıb.
Tədris proqramının əsas məqsədi Azərbaycanda kriptovalyuta və blokçeyn texnologiyaları sahəsində ictimai maarifləndirməni artırmaq, rəqəmsal maliyyə alətlərinin praktiki əhəmiyyətini nümayiş etdirmək və bu sahədə yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərini gücləndirməkdir.
Təlim proqramı çərçivəsində iştirakçılara kriptovalyutanın yaranma tarixi, əsas anlayışları və blokçeyn texnologiyasının işləmə prinsipləri – o cümlədən desentralizasiya, şəbəkə strukturu və tranzaksiya prosesləri barədə ətraflı məlumat verilib. Proqramda həmçinin kripto təhlükəsizliyi, istifadəçi məlumatlarının qorunması yolları, eləcə də memkoinlər, DeFi (desentralizasiya olunmuş maliyyə), NFT və Web3 texnologiyaları ilə bağlı ilkin biliklər də əhatə olunub. Təlim iştirakçıları praktiki şəkildə kripto hesabların yaradılması və istifadəsi ilə tanış olub, kriptonun real həyatdakı tətbiq sahələri və iqtisadi imkanları ilə bağlı nümunələr üzərində işləyiblər. Eyni zamanda, proqramda bu sahədə karyera perspektivləri və innovativ startap imkanlarına dair faydalı istiqamətlər təqdim edilib.
Təlimlər interaktiv və praktiki yanaşma əsasında aparılıb. İştirakçılara kripto hesablar və tranzaksiya prosesləri barədə məlumat verilib, viktorinalar, oyunlar və sual-cavab sessiyaları təşkil edilib.
Proqramın sonunda aktiv iştirakçılara “Binance” şirkəti tərəfindən rəsmi sertifikat, xüsusi hədiyyələr və platformada depozit imkanları təqdim olunub.

A three-day intensive "CryptoA2Z" training program was held at the Blockchain Training Center operating under the Innovation Center, organized jointly by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy, the Innovation Center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, and Binance Academy, one of the world’s leading cryptocurrency education platforms.
The initiative was carried out under the memorandum signed between C4IR and Binance last year. The primary goal of this memorandum is to equip Azerbaijani youth and professionals with advanced knowledge in Web3, blockchain, and related technologies.
This cooperation encompasses activities such as curriculum development, lectures by industry experts, and joint seminars for educators.
The training, which took place from April 25 to 27, was designed for individuals interested in cryptocurrency and blockchain technologies, particularly those who are new to the field. Nearly 162 registered participants from across the country attended the program.
The main objectives of the training program were to increase public awareness about cryptocurrency and blockchain technologies in Azerbaijan, demonstrate the practical significance of digital financial tools, and strengthen prospects for local and international cooperation in this field.
Within the framework of the program, participants were provided with detailed information on the history of cryptocurrency, key concepts, and the operational principles of blockchain technology — including decentralization, network structure, and transaction processes. The program also covered initial knowledge on crypto security, methods of protecting user data, as well as topics such as memecoins, DeFi (Decentralized Finance), NFTs, and Web3 technologies.
Participants gained practical experience in creating and using crypto accounts, and worked on real-life examples related to the application areas and economic opportunities of cryptocurrency. Additionally, useful insights were provided regarding career prospects in the sector and opportunities for innovative startups.
The training sessions were conducted using an interactive and practical approach. Participants received information on crypto accounts and transaction processes, and engaged in quizzes, games, and Q&A sessions.
At the end of the program, active participants were awarded official certificates, special gifts, and deposit opportunities on the Binance platform.