Startap və innovasiya festivalı Baku ID 2025 öz işinə başlayıb
19 iyun 2025-ci il tarixində SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı və İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin əsas tərəfdaşlığı ilə təşkil olunan Baku ID innovasiya festivalı öz işinə başlayıb.
SABAH.HUB-un baş icraçı direktoru Rəhim Bayramlı açılış çıxışında Azərbaycanın innovasiya gündəliyində yeni bir mərhələyə keçdiyini bildirərək qeyd edib ki, SABAH.city layihəsinin inşasına artıq başlanılıb və bu müasir mərkəz Baku ID 2026 tədbirinə ev sahibliyi edəcək. Bu addım, regionun texnoloji inkişafını sürətləndirərək və Azərbaycanı daha da güclü bir innovasiya mərkəzinə çevirəcəkdir.
Süni intellekt, yeni bacarıqlar və gələcəyin işçi qüvvəsinin formalaşdırılması ilə bağlı çıxış edən 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirilib ki, 4SİM tərəfindən həyata keçirilən layihələr gənclər üçün beynəlxalq forumlarda ən son trendləri və innovasiyaları öyrənmək imkanı yaradır. 4SİM insan kapitalının inkişafını dəstəkləyən təşəbbüslər irəli sürür və texnoloji biliklərin artırılması, təqdimat hazırlığı kimi sahələrdə təlimlər təşkil edərək gənc mütəxəssislərin yetişdirilməsinə dəstək verir.
SABAH.HUB-un idarə heyətinin üzvü Fərhad Paşayev tədbirin ölkənin innovasiya gündəmində daşıdığı əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə 32-dən artıq yerli və xarici investor, 75-dən çox yerli və beynəlxalq startap, 4000-dən artıq iştirakçı və 21-dən artıq tərəfdaş yer alır. Baku ID festivalında investorlar, startaplar və qonaqları yeni tərəfdaşlıqlar üçün geniş imkanlar, dinamik şəbəkələşmə mühiti və real əməkdaşlıqların qurulduğu məhsuldar görüşlər gözləyir.
Festivalda bu il də ənənəyə sadiq qalaraq aparıcı dövlət qurumlarının nümayəndələri və nüfuzlu təşkilatların təmsilçiləri iştirak edir.
Baku ID festivalının ən diqqətçəkən hissələrindən biri startap müsabiqələridir. Bu müsabiqələr, regionun ən perspektivli və yenilikçi layihələrini ortaya qoymaqla yanaşı, gənc sahibkarlar üçün qlobal investorlarla əlaqə qurmaq və öz ideyalarını reallaşdırmaq üçün mühüm imkanlar yaradır.
Tədbir həmçinin istedadlı tələbələr üçün də əhəmiyyətli imkanlar yaradır. “University Demo Day” çərçivəsində onlar innovativ layihələrini təqdim edərək investorlarla tanış olmaq imkanı, eyni zamanda ABB Tech Academy tərəfindən təqdim olunan təqaüdləri qazanmaq şansı əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, Jolly Joker Baku və Daş Salnamə Muzeyində baş tutan builki tədbir “The Regional Nexus” mövzusu ətrafında təşkil olunur. Bu mövzu Qafqaz, Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionları arasında innovativ və texnoloji əməkdaşlığın inkişafına fokuslanır.
Tədbirlə bağlı ən son yenilikləri www.bakuid.com saytından və 4SİM-in sosial media hesablarından izləyə bilərsiniz.

On June 19, 2025, the Baku ID Innovation Festival officially began, organized by the SABAH.HUB Innovation Center with the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) as a key partner under the Ministry of Economy.
In his opening remarks, Rahim Bayramli, CEO of SABAH.HUB, stated that Azerbaijan has entered a new phase in its innovation agenda. He announced that construction of the SABAH.city project has already begun, and this modern innovation hub will host the Baku ID 2026 event. This initiative is expected to accelerate the region’s technological development and further establish Azerbaijan as a strong innovation center.
Speaking on artificial intelligence, emerging skills, and the future workforce, Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR Azerbaijan, shared insights about the center’s mission. He emphasized that the projects implemented by C4IR provide young people with opportunities to engage with global trends and innovations through international forums. The center also leads initiatives supporting human capital development by organizing training sessions focused on enhancing technological knowledge, presentation skills, and professional growth for young specialists.
Farhad Pashayev, a board member of SABAH.HUB, highlighted the strategic importance of the event within Azerbaijan’s innovation agenda.
This year’s festival features over 32 local and international investors, more than 75 startups from Azerbaijan and abroad, 4,000+ participants, and 21+ partners. Baku ID offers vast opportunities for investors, startups, and guests to build new partnerships, participate in dynamic networking, and hold productive meetings that foster real collaboration.
As per tradition, the festival also hosts representatives from leading government institutions and prestigious organizations.
One of the most exciting parts of the festival is the startup competition, which showcases the region’s most promising and innovative projects. These competitions create valuable opportunities for young entrepreneurs to connect with global investors and turn their ideas into reality.
The event also presents significant opportunities for talented students. During the "University Demo Day," students will showcase their innovative projects to investors and have a chance to win scholarships provided by ABB Tech Academy.
This year, the festival is held at Jolly Joker Baku and the Stone Chronicle Museum, and is themed “The Regional Nexus.” The focus is on fostering innovative and technological cooperation among the Caucasus, Central Asia, the Middle East, and North Africa.