“Süni intellekt gündəlik həyatımızda və işimizdə” – İKT sahəsində qadın liderlərlə interaktiv görüş
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və “Femmes Digitales” - “Texnologiyalar sahəsində Qadınlara Dəstək” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Süni intellekt gündəlik həyatımızda və işimizdə” mövzusunda interaktiv görüş keçirilib.
Elm və sənaye 4.0-ın formalaşdırılması, süni intellektin gündəlik həyat və iş fəaliyyətindəki praktiki imkanlarını müzakirə etmək və qarşılıqlı bilik mübadiləsinə şərait yaratmaq məqsədilə keçirilən görüşdə akademik dairələr, dövlət və özəl sektorun müxtəlif sahələrində çalışan 30-a yaxın qadın iştirak edib.
“Femmes Digitales” - “Texnologiyalar sahəsində Qadınlara Dəstək” İctimai Birliyinin baş katibi Səyyarə Hüseynova və 4SİM-in Rəqəmsal iqtisadiyyat şöbəsinin rəhbəri Xəyalə Fətullayeva bu cür görüşlərin rəqəmsal transformasiya dövründə qadın mütəxəssislər üçün biliklərini artırmaq və şəbəkələşmək baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğuladılar. Qeyd edilib ki, süni intellekt təkcə texnoloji deyil, həm də sosial transformasiyanın mühüm bir hissəsidir və bu prosesdə qadın liderlərin fəal iştirakı gələcəyin formalaşmasında, görülən işlərin effektivliyinin artırılmasında vacib rol oynayır.
Kembric Universitetinin Təhsilin gələcəyi üzrə məhsul rəhbəri Nayl Maknalti təqdimatla çıxış edərək gündəlik işlərdə süni intellektin səmərəli istifadəsi və konkret alətlərlə bağlı parktiki nümunələr paylaşıb. O, süni intellektin tədqiqat, analitika və məzmun istehsalı proseslərini asanlaşdıraraq sahibkarların və rəhbər şəxslərin qərarvermə keyfiyyətini artırdığına diqqət çəkib.
“Trenders” yerli marketinq şirkətinin süni intellekt mütəxəssisi Ümid Salay bildirib ki, süni intellekt yalnız bir vasitə deyil, eyni zamanda yaradıcı və analitik proseslərdə "fikirləşən tərəfdaş" rolunu oynayır. O, “Prompt Engineering” (sorğu mühəndisliyi) texnikasının vacibliyini izah edərək düzgün yazılmış sorğuların Sİ-dən yüksək keyfiyyətli cavablar almaqda əsas rol oynadığını vurğulayıb. Ümid Salay həmçinin öz təqdimatda süni intellektin inkişaf etapları, süni intellekt agentlərinin yaradılması, generativ süni intellekt alətləri və onların istifadə sahələri, eyni zamanda real keyslər və praktiki nümunələrlə çıxış edib.

“Artificial Intelligence in our daily Life and Work” – Interactive Meeting with Women Leaders in the ICT Field
24 June 2025
An interactive meeting on the topic “Artificial Intelligence in Our Daily Life and Work” was held, jointly organized by the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and “Femmes Digitales” – Public Union for Supporting Women in Technologies.
The meeting aimed to discuss the formation of science and Industry 4.0, explore the practical applications of artificial intelligence in daily life and work activities, and create a space for mutual knowledge exchange. Around 30 women working in academia, government, and various private sector fields participated in the event.
Sayyara Huseynova, Secretary General of “Femmes Digitales” – Public Union for Supporting Women in Technologies, and Khayala Fatullayeva, Head of the Digital Economy Department at C4IR, emphasized that such meetings are significant for women professionals to enhance their knowledge and expand their networks during the era of digital transformation. It was noted that artificial intelligence is not only a technological tool but also a key component of social transformation, and the active involvement of women leaders in this process plays an essential role in shaping the future and increasing the effectiveness of ongoing efforts.
Niall McNulty, Product Lead for the Future of Education at Cambridge University, delivered a presentation in which he shared practical examples on the efficient use of artificial intelligence in daily tasks and specific tools. He highlighted that AI facilitates research, analytics, and content production processes, thereby enhancing the decision-making quality of entrepreneurs and executives.
Umid Salay, AI Specialist at local marketing company “Trenders,” stated that artificial intelligence is not just a tool but also plays the role of a “thinking partner” in creative and analytical processes. He explained the importance of Prompt Engineering, emphasizing that well-crafted prompts play a crucial role in obtaining high-quality responses from AI. In his presentation, Umid Salay also covered the stages of AI development, the creation of AI agents, generative AI tools and their areas of application, as well as real-world cases and practical examples.