“Milli Proqram” çərçivəsində indiyədək 15000 nəfər 27000 təlimi uğurla tamamlayıb
“Milli Proqram” çərçivəsində indiyədək 15000 nəfər 27000 təlimi uğurla tamamlayıb, növbəti 7500 istifadəçi isə təlimlərə başlayıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində növbəti 7500 nəfər “Coursera” onlayn təhsil platformasındakı təlimlərə qoşulub.
Aprelin 1-dən başlayan “Milli Proqram” çərçivəsində indiyədək 15000 nəfər onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanıb. Vətəndaşlar 80 minə yaxın təlimə müraciət ediblər, 27000 təlimi müvəffəqiyyətlə başa vuraraq beynəlxalq dərəcəli sertifikatlar əldə ediblər. İstifadəçilərin 30%-i platformada təqdim olunan süni intellekt və data elmi sahəsinə aid təlimlərə üstünlük verib. Bununla yanaşı, kommunikasiya bacarıqları, layihə və risklərin idarə olunması, eləcə də biznes sahəsi üzrə təlimlərə də böyük maraq müşahidə olunur.
“Milli Proqram” çərçivəsində istifadəçilərin ən çox müraciət etdiyi 10 təlim aşağıdakılardır:
• Süni intellekt hamı üçün (AI For Everyone);
• Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Foundations of Project Managements)
• Süni intellektə giriş (Introduction to Artificial Intelligence);
• Liderlik bacarıqları (Leadership skills);
• Data elminin əsasları, data hər yerdə (Foundations: Data, data, everywhere);
• Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Project Management Fundamentals);
• Data elmi nədir? (What is Data Science?);
• İngilis dilində peşəkar email yazışmaları (Write Professional Emails in English);
• Sİ, biznes və gələcəyin peşələri (AI, Business & the Future of Work);
• Layihələrin idarəolunmasına giriş (Introduction to Project Management).
Onlayn platformada Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 12000-dən çox sahəvi kurs və proqramı “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.
Proqramın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq bu imkandan yararlana bilərlər. Qoşulmaq istəyən vətəndaşlar https://form.4sim.gov.az/ linkindən keçid edərək qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub.
SOCAR, “PASHA Holding”, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur.
Qeyd edək ki, ötən il “4Sİ Akademiyası”nın ilkin mərhələsində 10 000 nəfər 1 il ərzində növbəli şəkildə “Coursera” platformasında ödənişsiz kurslardan faydalanıb. İştirakçılar 32 min saatdan çox kurs dinləyiblər, təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.

15,000 people have successfully completed 27,000 trainings within the framework of the “Nation Program”
30 June 2025
Within the framework of the “Nation Program,” 15,000 people have successfully completed 27,000 trainings so far, and the next 7,500 users have started their training.
Under the joint collaboration of the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, the next 7,500 individuals have joined training courses on the Coursera online education platform within the framework of the “Nation Program.”
Since the launch of the program on April 1, 15,000 people have already benefited from the online education platform for free. Citizens have applied for nearly 80,000 trainings, and 27,000 trainings have been successfully completed, resulting in internationally recognized certificates. About 30% of users have prioritized AI and data science-related courses offered on the platform. In addition, there is considerable interest in courses related to communication skills, project and risk management, and business.
The top 10 most requested courses by users of the “Nation Program” are as follows:
• AI For Everyone
• Foundations of Project Management
• Introduction to Artificial Intelligence
• Leadership Skills
• Foundations: Data, Data, Everywhere
• Project Management Fundamentals
• What is Data Science?
• Write Professional Emails in English
• AI, Business & the Future of Work
• Introduction to Project Management
On the online platform, over 12,000 subject-specific courses and programs from nearly 350 prestigious universities and leading technology companies such as Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, Gitlab, Intel, SAP, Salesforce, are accessible to Nation Program users.
The goal of the program is to support the development of knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution technologies and to prepare a qualified workforce in this field to accelerate the transition to a digital economy in the country. All citizens of Azerbaijan, regardless of age or employment status, can benefit from this opportunity. Those who wish to join can register through the link: https://form.4sim.gov.az/
It is planned that tens of thousands of users will benefit from Coursera - the world’s largest online education platform - within one year under the program.
With the support of partner companies such as SOCAR, PASHA Holding, bp, JOCAP, and Azerconnect Group, 2,500 of the most in-demand Coursera courses are now available with Azerbaijani subtitles generated using AI.
It should be noted that during the initial phase of the “C4IR Academy” last year, 10,000 people accessed Coursera’s free courses over the course of one year in rotation. Participants listened to more than 32,000 hours of courses, and those who successfully completed the trainings collectively received 4,200 international certificates. The project won the “AI Innovation” category of the “Outstanding Achievement Award 2024” by Coursera in 2024.