Kolumbiyanın 4Sİ Medellín Mərkəzi ilə onlayn görüş keçirilib
Kolumbiyanın 4Sİ Medellín Mərkəzinin rəhbəri ilə onlayn formatda görüşdə süni intellekt və qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) ilə Dünya İqtisadi Forumu şəbəkəsinə daxil olan Kolumbiyanın 4Sİ Medellín Mərkəzi arasında onlayn formatda görüş keçirilib.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov kolumbiyalı həmkarı Katalina Restrepo ilə görüşdə Mərkəzin icra etdiyi “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı”, insan kapitalının inkişafı ilə bağlı “Milli Proqram” və rəqəmsal iqtisadiyyyatın inkişafı ilə bağlı tədbirlər haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda ictimai xidmətlərin göstərilməsində süni intellekt həlləri geniş tətbiq olunur.
Tərəflər süni intellekt və qabaqcıl texnologiyaların dövlət idarəçiliyində, təhsil sistemində və səhiyyə sahəsində tətbiqi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

An online meeting was held with the head of Colombia’s C4IR Medellín Center to discuss potential cooperation in the application of artificial intelligence and advanced technologies.
The meeting took place between the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) and the C4IR Medellín Center of Colombia, a member of the World Economic Forum network.
During the meeting, Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR Azerbaijan, briefed his Colombian counterpart Catalina Restrepo on several key initiatives, including the “Industry 4.0 Readiness Program,” the “National Program” for human capital development, and activities aimed at advancing the digital economy. It was noted that AI-based solutions are already being widely implemented in the provision of public services in Azerbaijan.
The parties exchanged views on the application of artificial intelligence and advanced technologies in public administration, the education system, and the healthcare sector, and explored potential areas for future collaboration.