“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına müraciət edən müəssisələrin texnoloji imkanlarının qiymətləndirilməsinə başlanılıb
25 sentyabr 2025
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən həyata keçirilən “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına müraciət edən müəssisələrin texnoloji imkanlarının təhlilinə  start verilib. Proqrama əsasən istehsal yönümlü sənaye sahələrində fəaliyyət göstərən və ixrac potensiallı müəssisələr müraciət edib.
Qiymətləndirilmə prosesi zamanı müəssisələrin istehsal əməliyyatları, satınalma və təchizat zənciri, logistika, eləcə də digər əsas biznes funksiyaları sənaye 4.0 yetkinlik səviyyəsinə dair əhatəli analiz edilir. Bu mərhələdə əsas maraqlı tərəflərlə müsahibələr aparılır, müəssisələrin mövcud İT arxitekturası və tətbiq olunan texnologiyalar təhlil olunur, rəqəmsal transformasiyaya maneə yarada biləcək boşluqlar və risklər müəyyənləşdirilir. Nəticədə hər bir şirkətin özünəməxsus ehtiyaclarına uyğun konkret tətbiq sahələri müəyyən edilir və onlar əhəmiyyət dərəcəsinə görə sıralanır. Bu yanaşma müəssisələrə investisiya qərarlarını məlumatlara əsaslanaraq vermək, dəyər yönümlü və strateji transformasiya yol xəritəsi formalaşdırmaq imkanı yaradır.
Müstəqil ekspert komandası tərəfindən həyata keçirilən bu diaqnostika 5-8 həftə davam edir və proqramın sonunda şirkətlər texnoloji transformasiya üçün təsdiqlənmiş yol xəritəsi əldə edəcəklər.
Rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı və Dördüncü Sənaye İnqilabının (Sənaye 4.0) çağırışları fonunda həyata keçirilən proqram məqsədi yerli müəssisələrin Sənaye 4.0 texnologiyalarına inteqrasiyasına dəstək göstərmək, onların əməliyyat səmərəliliyini artırmaq, innovasiyaları təşviq etməklə rəqabət qabiliyyətini gücləndirmək və nəticə etibarilə ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməkdir.
Proqram çərçivəsində:
• Müəssisələrin texnoloji hazırlıq səviyyəsi beynəlxalq metodologiya əsasında qiymətləndirilir;
• Şirkətlərin spesifik ehtiyaclarına uyğun texnoloji transformasiya üzrə yol xəritələri hazırlanır;
• Yol xəritələrinin icrası zamanı müəssisələrə həm maliyyə, həm də peşəkar ekspert dəstəyi göstərilir.
Sənaye 4.0 transformasiyası müəssisələrə mühəndis və əməliyyat xərclərinin optimallaşdırılması, məhsuldarlığın artırılması, istehsal keyfiyyətinin yüksəldilməsi kimi mühüm üstünlüklər qazandırır. Bu, şirkətlərin daha çevik, rəqabətqabiliyyətli və davamlı fəaliyyət göstərməsinə şərait yaradır.
2024-cü ildə proqramın pilot mərhələsi uğurla başa çatdırılıb və bu müddətdə “Metak”, “Azerfloat” və “STP Global Cable” şirkətlərinin texnoloji transformasiya prosesinə dəstək göstərilib.
Hazırda isə istehsalat, mədənçilik, tikinti, kənd təsərrüfatı və digər sahələr üzrə fəaliyyət göstərən müəssisələrin proqramda iştirakı üçün yeni mərhələyə start verilib. Proqrama qoşulmaq istəyən müəssisələr “industry4.az” platforması üzərindən qeydiyyatdan keçə bilərlər. Proqramda iştirak tamamilə ödənişsizdir.

With the support of the Ministry of Economy, the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) has launched the technology assessment phase of the “Industry 4.0 Readiness Program.” The programme targets production-oriented and export-capable industrial enterprises, supporting their digital transformation and technological advancement.
Comprehensive Analysis of Industrial Capabilities
During the assessment process, enterprises’ manufacturing operations, procurement and supply chain management, logistics, and other core business functions are analysed to determine their Industry 4.0 maturity level.
This stage includes interviews with key stakeholders, an evaluation of existing IT infrastructure and applied technologies, and the identification of gaps and risks that could hinder digital transformation. Based on these findings, specific areas for technological application are identified and prioritised according to strategic importance.
This data-driven approach enables companies to make informed investment decisions and develop value-oriented and strategic transformation roadmaps tailored to their operational needs.
Independent Evaluation and Roadmap Development
Conducted by an independent team of experts, the diagnostic process takes five to eight weeks. At the end of the evaluation, each participating company receives a validated roadmap for its technological transformation journey.
Amid the rapid pace of digitalisation and the growing demands of the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0), the programme aims to facilitate the integration of advanced technologies into local enterprises, increase operational efficiency, foster innovation, and enhance competitiveness-contributing to the broader development of Azerbaijan’s economy.
Structured Support for Sustainable Transformation
Within the framework of the programme:
• Companies’ technological readiness levels are evaluated using an international methodology;
• Tailored transformation roadmaps are developed based on each company’s specific needs;
• During implementation, enterprises receive both financial and expert support.
Adopting Industry 4.0 technologies provides companies with major advantages - from optimising engineering and operational costs to improving productivity and product quality. These transformations help businesses operate more agilely, competitively, and sustainably.
Building on a Successful Pilot Phase
The pilot phase, completed successfully in 2024, supported the technological transformation of Metak, Azerfloat, and STP Global Cable.
Following this success, a new phase has begun to engage enterprises from diverse sectors, including manufacturing, mining, construction, and agriculture.
Participation in the Industry 4.0 Readiness Program is free of charge, and interested companies can register via the platform www.industry4.az.