Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) yerli ali təhsil müəssisələrinin iştirakı ilə Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) “Strategic Intelligence” (strateji zəka) platformasına dair infosessiya təşkil edib.
Tədbirdə platformanın təqdimatı, məzmun təchizatçısı kimi iştirak imkanları barədə məlumat verilib. Həmçinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) platformanın üzvü kimi əldə etdiyi uğurlu təcrübə iştirakçılarla paylaşılıb.
4SİM-in dəstəyi ilə 2025-ci ildə BMU ilə yanaşı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi bu platformaya məzmun təchizatçısı kimi qoşulublar.
Məlumat sessiyasında ADA Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Süni intellekt əsasında işləyən “Strategic Intelligence” platformasında iqtisadi və sosial inkişaf istiqamətləri, yeni texnologiyalara dair məlumatlar təqdim olunur. Platforma ali təhsil ocaqları üçün elmi yenilikləri izləmək, tədqiqatlarla tanış olmaq və yeni əməkdaşlıq imkanları yaradır.

C4IR Azerbaijan Hosts Information Session for Local Universities on the WEF’s Strategic Intelligence Platform
02 October 2025
The Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) organised an information session for representatives of local higher education institutions to introduce the World Economic Forum’s Strategic Intelligence platform.
During the session, participants were briefed on the platform’s structure, its thematic coverage, and opportunities for universities to join as content contributors. The event also featured a presentation of Baku Engineering University’s (BEU) successful experience as a member of the Strategic Intelligence platform, highlighting the value of active participation in global knowledge ecosystems.
Supported by C4IR Azerbaijan, in 2025, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms and the Center for Economic and Social Development joined the platform as content providers, alongside Baku Engineering University.
Representatives from ADA University, the National Aviation Academy, Baku State University, Baku Engineering University, and the Azerbaijan State University of Economics attended the session.
Powered by artificial intelligence, the Strategic Intelligence platform provides real-time insights into global trends in economic and social development, as well as emerging technologies. The platform enables academic institutions to track scientific advancements, access research outputs, and explore new collaboration opportunities within the WEF’s global network.