“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı çərçivəsində “Unimetal” MMC ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına müraciət etmiş “Unimetal” MMC-nin Baş icraçı direktoru Kamran Həşimovla görüşüb.
Görüşdə metal konstruksiyalar, dəmir-beton məhsulları və sənaye üçün nəzərdə tutulan digər mühüm komponentlərin istehsalı sahəsində ixtisaslaşmış müəssisədə tətbiq olunan müasir texnologiyalar və proseslərin avtomatlaşdırılma səviyyəsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı çərçivəsində atılacaq addımlar, müəssisənin texnoloji hazırlıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi və transformasiyası istiqamətində planlaşdırılan fəaliyyətlər müzakirə olunub.
“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə 4SİM tərəfindən həyata keçirilir və yerli sənaye müəssisələrinin texnoloji transformasiyasını sürətləndirməyi, əməliyyat səmərəliliyini artırmağı və innovasiyalar vasitəsilə onların rəqabət qabiliyyətini gücləndirməyi hədəfləyir.
Proqram çərçivəsində istehsal yönümlü və ixrac potensialı yüksək olan müəssisələrin texnoloji  hazırlıq səviyyəsi beynəlxalq metodologiya əsasında qiymətləndirilir. Müstəqil ekspertlər tərəfindən aparılan diaqnostikanın nəticəsində şirkətlər texnoloji transformasiya üçün fərdi yol xəritəsi əldə edir. Yol xəritələrinin icrası mərhələsində müəssisələrə Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu (ABİF) tərəfindən güzəştli kreditlərin verilməsi və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə ekspert dəstəyinin göstərilməsi nəzərdə tutulur.

Meeting Held with “Unimetal” LLC within the Framework of the “Industry 4.0 Readiness Program”
Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) under the Ministry of Economy, met with Kamran Hashimov, Chief Executive Officer of Unimetal LLC, a company that has applied to participate in the “Industry 4.0 Readiness Program.”
During the meeting, the sides exchanged views on the modern technologies currently implemented at the enterprise, which specialises in the production of metal structures, reinforced concrete products, and other key components for industrial use. Discussions also covered the next steps within the framework of the “Industry 4.0 Readiness Program”, including the assessment of the company’s technological readiness and planned activities to support its digital transformation.
Accelerating Industrial Technological Transformation
The “Industry 4.0 Readiness Program”, implemented by C4IR Azerbaijan with the support of the Ministry of Economy, aims to accelerate the technological transformation of domestic industrial enterprises, enhance operational efficiency, and strengthen competitiveness through innovation.
Within the programme, production-oriented and export-capable enterprises are assessed according to an international methodology to determine their technological maturity. Based on diagnostics conducted by independent experts, each company receives a customised roadmap for technological transformation.
Financial and Expert Support for Implementation
During the implementation phase of these roadmaps, participating enterprises will be eligible for concessional loans from the Azerbaijan Business Development Fund (ABIF), as well as expert support involving international specialists.