4SİM və DİF “TradeTech” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycanın rəqəmsal ticarət ekosisteminə dair təhlillərin nəticələrini təqdim edib
07 may 2026
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində DİF-in “TradeTech” təşəbbüsü üzrə Azərbaycanda aparılan təhlillərin nəticələri barədə təqdimat keçirilib.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov, DİF-in Rəqəmsal ticarət və “TradeTech” üzrə rəhbəri Tim Stekkinqer və “TradeTech” üzrə layihə rəhbəri Nitin Şarma tərəfindən “TradeTech üzrə Strateji İnkişaf Təhlili” barədə məlumat verilib, Azərbaycanın rəqəmsal ticarət ekosistemində mövcud imkanlar, əsas çağırışlar və beynəlxalq rəqəmsal ticarət sistemlərinə inteqrasiyanı sürətləndirə biləcək prioritet istiqamətlər diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanda güclü rəqəmsal dövlət infrastrukturu formalaşdırılıb. Bununla yanaşı, elektron ticarət sənədlərinin beynəlxalq səviyyədə tanınması, dövlət və özəl sektor sistemləri arasında qarşılıqlı inteqrasiyanın gücləndirilməsi və “TradeTech” ekosisteminin inkişafı istiqamətində bir sıra addımların atılmasına ehtiyac var. Təhlildə milli “TradeTech” icmasının formalaşdırılması, xüsusi tənzimləyici rejimlərin (“sandbox”) tətbiqi və rəqəmsal ticarət həllərinin genişləndirilməsi ilə bağlı DİF-in tövsiyələri təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində dövlət qurumları, maliyyə institutları, logistika şirkətləri, innovasiya ekosistemi iştirakçıları və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb, rəqəmsal ticarət sahəsində mövcud çağırışlar və inkişaf imkanları ətrafında fikir mübadiləsi həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, DİF-in “TradeTech” təşəbbüsünün məqsədi süni intellekt, blokçeyn, rəqəmsal ödənişlər və digər innovativ texnologiyalar vasitəsilə sərhədlərarası ticarətin asanlaşdırılması, logistika və gömrük əməliyyatlarının səmərəliliyinin artırılması, eləcə də kiçik və orta biznes subyektlərinin beynəlxalq ticarət imkanlarının genişləndirilməsidir. Təşəbbüs “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair 2026–2029-cu illər üçün Strategiya”da müəyyən edilmiş prioritet istiqamətlərlə uzlaşır.

4SIM and WEF present findings on Azerbaijan’s digital trade ecosystem under the TradeTech initiative
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy and the World Economic Forum have presented the findings of analyses conducted in Azerbaijan under the Forum’s TradeTech initiative.
Fariz Jafarov, Executive Director of 4SIM, Tim Stekkinger, Head of Digital Trade and TradeTech at the World Economic Forum, and Nitin Sharma, Project Lead for TradeTech, provided an overview of the Strategic Development Analysis on TradeTech. They highlighted existing opportunities in Azerbaijan’s digital trade ecosystem, key challenges, and priority areas that could accelerate the country’s integration into international digital trade systems.
It was noted that Azerbaijan has developed a strong digital government infrastructure. At the same time, further steps are needed to ensure the international recognition of electronic trade documents, strengthen interoperability between public and private sector systems, and develop the TradeTech ecosystem. The analysis also presented WEF recommendations on building a national TradeTech community, introducing special regulatory regimes such as sandboxes, and scaling digital trade solutions.
The event also featured discussions with representatives of government agencies, financial institutions, logistics companies, innovation ecosystem actors and the private sector. Participants exchanged views on current challenges and development opportunities in the field of digital trade.
The World Economic Forum’s TradeTech initiative aims to facilitate cross-border trade through artificial intelligence, blockchain, digital payments and other innovative technologies, improve the efficiency of logistics and customs operations, and expand international trade opportunities for small and medium-sized enterprises.
The initiative is aligned with the priority areas set out in the Strategy for the Development of the Digital Economy in the Republic of Azerbaijan for 2026–2029.