“Ağıllı şəhərlər, dayanıqlı gələcək: Şəhər transformasiyasında süni intellekt və əşyaların interneti” adlı “4SİM Talks” tədbiri keçirilib.
14 may 2026
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkilatçılığı və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tərəfdaşlığı ilə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində “Ağıllı şəhərlər, dayanıqlı gələcək: Şəhər transformasiyasında süni intellekt və əşyaların interneti” adlı “4SİM Talks” tədbiri keçirilib.
Tədbirdə süni intellekt (Sİ), Əşyaların İnterneti (IoT) və digər innovativ texnologiyaların şəhər inkişafında rolu, ağıllı şəhər həlləri, dayanıqlı urbanizasiya və rəqəmsal transformasiya istiqamətində mövcud çağırış və imkanlar müzakirə edilib. Sessiyada dövlət qurumlarının nümayəndələri, beynəlxalq ekspertlər, özəl sektor təmsilçiləri, akademik dairələr və inşaat və memarlıq sahəsini təmsil edən startapçılar bir araya gəliblər.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov bildirib ki, ağıllı şəhər konsepsiyası artıq yalnız texnoloji yanaşma deyil, həm də dayanıqlı inkişaf, vətəndaş rifahı və iqtisadi səmərəlilik üçün strateji prioritetdir. O vurğulayıb ki, WUF13 kimi qlobal platformalar çərçivəsində keçirilən bu cür müzakirələr Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya gündəliyi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sessiya çərçivəsində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetini təmsil edən spikerlər tarixi şəhər mühitində rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi, şəhər planlaşdırılmasında süni intellektin rolu, innovativ idarəetmə modelləri barədə təqdimatla çıxış ediblər.
Həmçinin, “Honeywell”, “Digital Residence” və “Sea Breeze” şirkətlərinin nümayəndələri ağıllı infrastruktur sistemləri, enerji səmərəliliyi, təbiət əsaslı həllər və müasir şəhərsalma layihələrində qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı təcrübələrini iştirakçılarla bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində inşaat sahəsində fəaliyyət göstərən yerli startapların da təqdimatları baş tutub.
Qeyd edək ki, tədbir “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində “Elm və sənaye klasteri 4.0"-nin formalaşdırılması təşəbbüsünə xidmət edir.

4SIM Talks: Harnessing AI and IoT to Shape Smarter, More Sustainable Cities
A 4SIM Talks event titled “Smart Cities, Sustainable Future: AI and IoT in Urban Transformation” was held within the framework of the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy, in partnership with Azerbaijan University of Architecture and Construction.
The event focused on the role of artificial intelligence, the Internet of Things and other innovative technologies in urban development, as well as smart city solutions, sustainable urbanization, and current challenges and opportunities in digital transformation. The session brought together representatives of government agencies, international experts, private sector leaders, academia, and startups operating in the fields of construction and architecture.
Fariz Jafarov, Executive Director of 4SIM, noted that the smart city concept is no longer solely a technological approach, but also a strategic priority for sustainable development, citizen well-being and economic efficiency. He emphasized that discussions held on global platforms such as WUF13 are of particular importance for Azerbaijan’s digital transformation agenda.
During the session, speakers representing the “Icherisheher” State Historical and Architectural Reserve and Azerbaijan University of Architecture and Construction delivered presentations on the application of digital technologies in historic urban environments, the role of artificial intelligence in urban planning, and innovative governance models.
Representatives of Honeywell, Digital Residence and Sea Breeze also shared their experience in smart infrastructure systems, energy efficiency, nature-based solutions, and the application of advanced technologies in modern urban development projects.
The event also featured presentations by local startups operating in the construction sector.
The event contributes to the initiative on the formation of the “Science and Industry Cluster 4.0” under the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026.